Jiangsu Meidi Intelligent Technology Co., Ltd.
Jiangsu Meidi Intelligent Technology Co., Ltd.
Nyheter

SMD Buzzer Selection Guide: Piezo vs Magnetic, Reflow & PCB Tips (2026)

SMD Buzzer Selection Guide: Piezo vs Magnetic, Reflow & PCB Tips (2026) | MEIDI

Viktiga takeaways

  • En SMD-summer monteras rakt på kortet genom återflöde, vilket tar bort det handlödningssteg som genomgående delar tvingar in i varje produktionskörning.
  • Magnetiska och piezoelektriska SMD-surrar löser olika problem: välj magnetiska för logiska lågspänningsskenor, piezoelektriska för batteridrivna och flertonsdesigner.
  • Återflödesprofil, ljudhålsjustering och SPL-på-distans avgör om ett prov passerar men produktionsenheten misslyckas.
  • MEIDI:s SMD-summerfamilj täcker fotavtryck från 3×3×2,0 mm upp till 16×16×2,5 mm, både elektromagnetiska och piezoelektriska, byggda under ISO 9001 / ISO 14001 med RoHS- och REACH-överensstämmelse.

1. Vad är en SMD-summer och varför den slår igenom hålet

En ytmonterad SMD-summer är en elektroakustisk givare konstruerad för höghastighets pick-and-place-linjer. Istället för att trycka ledningar genom borrade hål, flyter den om tillsammans med dina motstånd, kondensatorer och IC i en konvektionsugnspassage. För moderna, utrymmesbegränsade produkter förändrar den enda skillnaden hela tillverkningshistorien för SMD-summern.

1.1 SMT-vänlig formfaktor

Traditionella summerare med genomgående hål kräver tjock Z-axelfrigång och ett sekundärt våglödnings- eller handlödningssteg. En kompakt SMD-summer använder plattbottenkuddar som fäster jämnt med kopparn, så att den överlever fall och motorvibrationer bättre och frigör korthöjd för tunnare höljen. Designers som väljer en SMD-summer brukar göra det för fotavtrycket först och ljudet sedan.

1.2 Aktiva vs passiva SMD-summerare

Varje SMD-summer är antingen aktiv (intern oscillator, drivning med DC, fast ton) eller passiv (externt driven av en MCU PWM, ton programmerbar). Active sparar firmwaretid; passiv låter en SMD-summer avge "varning", "kritiska" och "mute" mönster från enbart programvara. Rätt samtal följer av dina programvaruresurser, inte bara materialförteckningen. Håll en SMD-summer av varje arkitektur på bänken så att firmware och hårdvara kan validera tonen innan kortet fryses.

2. Magnetiska vs piezoelektriska SMD-surrar: Kärnbeslutet

Det enskilt viktigaste SMD-summervalet är transduktionsprincipen, eftersom den dikterar din effektbudget, drivkrets och akustiska profil. Båda familjerna skickar i ytmonterade paket, men deras fysik skiljer sig kraftigt åt.

2.1 Hur en magnetisk SMD-summer fungerar

En magnetisk SMD-summer driver en spole som drar ner ett metallmembran och släpper det för att snäppa tillbaka, upprepas med resonansfrekvensen. Den tyngre rörliga massan gynnar en lägre, varmare ton runt 2–3 kHz och låter delen köras bekvämt på 1,5–5 V logiska skenor – perfekt för 3,3 V MCU-kort. Avvägningen är aktuell: en magnetisk SMD-summer kan dra upp till ungefär 100 mA, vilket är viktigt för myntcellsdesigner.

2.2 Hur en piezoelektrisk SMD-summer fungerar

En piezoelektrisk SMD-summer binder en keramisk skiva till en metallplatta; den omvända piezoelektriska effekten böjer plattan när växelspänning påläggs. Den beter sig som en kapacitiv belastning, så strömmen förblir sub-milliamp (ofta under 5 mA) samtidigt som den når skarpa, genomträngande toner över 4 kHz. Avvägningen är en högre drivspänning (Vp-p), ofta 3–20 V, matad av en liten FET eller transistor.

2.3 Jämförelse sida vid sida

Parameter Magnetisk (EM) SMD summer Piezoelektrisk SMD-summer
Princip Spole + magnet + membran Piezokeramisk omvänd effekt
Drivspänning 1,5–5 V (låg) 3–20 V+ (Vp-p)
Nuvarande dragning Upp till ~100 mA klass < 5 mA (typiskt sub-mA)
Resonansfrekvens ~2–3 kHz (varmare) ~4 kHz+ (skarp)
Typisk SPL 80–85 dB @ 10 cm 70–90 dB @ 10 cm
Pakethöjd 2,0–4,0 mm uppnås Så lite som 1,8 mm
Bäst passform Lågspänningslogik, apparater Batteri IoT, wearables, multi-tone

Rama in beslutet kring din exakta effektbudget kontra den nödvändiga SPL på ett angivet avstånd. Att rikta in sig på 85 dB vid 10 cm driver helt andra drivkrav än 70 dB vid 10 cm, och en piezoelektrisk SMD-summer vinner vanligtvis argumentet för batterilivslängd medan en magnetisk SMD-summer vinner argumentet för enkelhet med låg spänning.

3. MEIDI SMD Buzzer Lineup: Riktiga specifikationer

Tabellerna nedan visar verifierade MEIDI SMD-summermodeller hämtade från våra produktionsdatablad – inte generiska platshållare. Både elektromagnetiska och piezoelektriska ytmonteringsfamiljer täcks så en enda SMD-summerlist kan tjäna blandade projekt.

3.1 Elektromagnetiska SMD-surrar (passiva)

Modell Klassad V Drift V (Vp-p) Resonansfrekv SPL min Paket (mm) Vikt
HN-9042W 3 V 2–4 2730 Hz ≥ 85 dB @ 10 cm 9,0 × 4,2 1,0 g
MLT-5020 3,0 V 2–4 4000 ± 300 Hz ≥ 80 dB @ 10 cm 5,0 × 5,0 × 2,0 0,1 g
MLT-7525-16R 3,6 V 2,5–4,5 2700 ± 300 Hz ≥ 85 dB @ 10 cm 7,5 × 7,5 × 2,5 0,5 g
MLT-8530-16R 3,6 V 2,5–4,5 2700 ± 200 Hz ≥ 85 dB @ 10 cm 8,5 × 8,5 × 3,0 0,5 g
MLT-8540-16R 3,6 V 2,5–4,5 2700 ± 300 Hz ≥ 85 dB @ 10 cm 8,5 × 8,5 × 4,0 0,5 g

3.2 Piezoelektriska SMD-surrar (passiva)

Modell Klassad V Drift V (Vp-p) Resonansfrekv SPL min Paket (mm) Vikt
MLT-1109 5 V 1–25 4000 ± 300 Hz ≥ 70 dB @ 10 cm 9 × 9 × 1,8 0,4 g
MLT-1230 3 V 1–25 4000 ± 300 Hz ≥ 80 dB @ 10 cm 12 × 12 × 3,0 0,4 g
MLT-1625 5 V 1–20 4000 ± 500 Hz ≥ 75 dB @ 10 cm 16 × 16 × 2,5 1,0 g

Notera strömfördelningen: en piezoelektrisk SMD-summer drar försumbar likström (väl under 5 mA) medan en elektromagnetisk SMD-summer sitter i den högre strömklassen. Matcha förpackningens höjd med ditt hölje innan du låser BOM - MLT-1109 på 1,8 mm är den tunnaste MEIDI SMD-summern i tabellen.

4. SMD-summertillämpningar efter bransch

Samma SMD-summer beter sig annorlunda när den väl finns inuti en riktig produkt, eftersom höljena dämpar ljud och lyssningsavstånd ändrar uppfattad SPL. Nedan finns tre vanliga installationsscener där en ytmonterad summer vinner sin plats.

4.1 Smarta lås och små apparater

Konceptillustration — smart-lock styrkort med en kompakt SMD-summer (generera via ChatGPT, 16:9).

För batteridrivna smarta lås och vitvarustyrkort ger en lågspänningsmagnetisk SMD-summer som MLT-5020 eller MLT-7525-16R en välbekant mellanfrekvensbekräftelseton med minimal dränering. Det lilla fotavtrycket håller brädan inuti en smal låskropp.

4.2 Bärbar och bärbar medicinsk utrustning

Konceptillustration — bärbar medicinsk monitor med en lågströms SMD-summer (generera via ChatGPT, 16:9).

Glukosmätare och pulsoximetrar gynnar piezoelektriska SMD-surrar eftersom sub-milliamp-draget skyddar myntcellernas livslängd och den tunna 1,8–3,0 mm profilen passar handhållna höljen. Där ett rikare, skiktat larm behövs, programmerar en MCU-driven passiv SMD-summer flerstegstoner i firmware.

4.3 IoT-sensorer och industriella kontroller

Konceptillustration — IoT-sensornod med en SMD-summer för varning om svåra miljöer (generera via ChatGPT, 16:9).

Trådlösa IoT-sensorer och PLC-angränsande styrenheter drar nytta av piezoelektriska SMD-surrar: ingen spole betyder ingen EMI nära känsliga moduler och försumbar tomgångsström. En 12 V industriell styrenhet parar ofta en piezoelektrisk SMD-summer med en liten FET och MCU PWM för att generera genomträngande feltoner.

5. Reflow Lodning & PCB Layout Tips

En SMD-summer går genom ugnen med resten av brädan, så termisk disciplin är inte valfri. Ignorera profilen och du förvränger membranet eller försvagar höljet innan produkten någonsin skickas.

5.1 Reflow termisk profil

Upprätthåll tillverkarens rekommenderade profil: förvärm till ungefär 150–180 °C för att aktivera flöde, topp vid 250–260 °C i högst 10–20 sekunder, kontrollera sedan kylningshastigheten för att undvika mikrosprickor i lödfogarna. Dela summerns databladsprofil direkt med dina SMT-ingenjörer och bekräfta det tillåtna antalet återflödespass. Denna termiska disciplin gäller för alla elektromagnetiska SMD-summerar och för de flesta piezoelektriska SMD-surrar i sortimentet.

5.2 Tvättbarhet och ultraljudsrengöring

De flesta akustiska SMD-surrar är inte tvättbara – de har ett öppet ljudutsläppshål. Om rengöringsvätska kommer in i det hålet täcker den membranet och ändrar tonen permanent. Att skicka en vanlig SMD-summer med öppet hål genom ett ultraljudsbad är ett nästan säkert misslyckande; ange en förseglad "tvättbar" variant när tvätt efter lödning är obligatorisk.

5.3 Ljudhålsuppriktning

När det väl är monterat kommer ljudet ut genom brädans hål, så hålets position, diameter och hålighetsvolym förskjuter den slutliga SPL. En arbetsregel är cirka 6 dB förlorad per fördubbling av avståndet, och matningsdrift från den nominella punkten kan uppskattas med ΔSPL ≈ 20 × log₁₀(V_actual / V_rated) dB. För batteriprojekt, begär SPL vid det värsta tänkbara slutet av urladdningsspänningen, inte den nominella nominella siffran.

6. Checklista för val av SMD-summer

Innan stycklistan fryses låser du dessa sex frågor med både hårdvara och inköp:

  1. Matningsspänning— 3 V, 3,3 V, 5 V eller 12 V skena, och den värsta spänningen i slutet av batteriet?
  2. Lyssna distans & mål SPL— alltid citerad på angivet avstånd (dB utan avstånd är meningslöst).
  3. Paket & höjd— 3×3×2,0 mm upp till 16×16×2,5 mm; stängs höljet?
  4. Aktiv eller passiv— aktiv sparar firmwaretid; passiv möjliggör tonprogrammering.
  5. Reflow & tvättbarhet— topptemperatur, passeringar tillåtna, förseglad variant om tvätt.
  6. Efterlevnad— RoHS, REACH, ISO 9001 / ISO 14001 kvalitetssystem.

7. Anmärkningar om inköp och efterlevnad

MEIDI har levererat elektroakustiska komponenter i 15 år sedan fabriken 2011, med automatiserad produktion och testning på lotnivå. Varje SMD-summer i serien ovan är byggd under ett ISO 9001 / ISO 14001 kvalitetssystem och levereras RoHS- och REACH-kompatibla. När du kvalificerar en ny SMD-summer för produktion, begär SPL- och frekvensdata vid din faktiska driftpunkt så att produktionsenheten matchar prototypen.

Vanliga frågor

Kan en SMD-summer överleva standard blyfri återflödeslödning?

Ja, förutsatt att höljet använder en högtemperaturplast som LCP och att ugnsprofilen håller sig inom komponentens toppgräns (vanligtvis 250–260 °C under några sekunder). Bekräfta alltid det tillåtna antalet återflödespass med databladet.

Magnetisk eller piezoelektrisk SMD-summer för en batterienhet?

Välj en piezoelektrisk SMD-summer för knappcells- och bärbara produkter där sub-milliamp strömdrag skyddar batteritiden. Välj en magnetisk SMD-summer när du behöver en lågspänning, enkel frekvensomriktare och kan tolerera den högre strömmen.

Varför mäter min SMD-summer lägre SPL än databladet?

Vanligtvis otillräcklig drivspänning, fel PWM-frekvens för en passiv typ, eller ljudhålet delvis blockerat av kapslingen eller konform beläggning. Mät på det faktiska lyssningsavståndet och värsta tänkbara matningsspänning.

Behöver jag en flyback-diod för en magnetisk SMD-summer?

Ja. En frihjulsdiod rekommenderas för magnetiska typer för att absorbera den induktiva spiken när spolen strömlös, vilket skyddar den drivande transistorn eller MCU-stiftet.

Är MEIDI SMD-summerare certifierade för export?

De är byggda enligt ISO 9001 och ISO 14001 och är RoHS- och REACH-kompatibla. Begär de specifika certifikaten och SPL/frekvenstestdata när du kvalificerar en ny SMD-summer för produktion.

Behöver du riktiga specifikationer för din nästa bräda?
Skicka MEIDI din matningsspänning, lyssningsavstånd och kapslingshöjd - vårt ingenjörsteam returnerar ett matchat prov och datablad.
Relaterade nyheter
Lämna ett meddelande till mig
X
Vi använder cookies för att ge dig en bättre webbupplevelse, analysera webbplatstrafik och anpassa innehåll. Genom att använda denna sida godkänner du vår användning av cookies. Sekretesspolicy
AvvisaAcceptera